Marad az éves szaldó elszámolás a napelemes rendszerekre
Aki szeptember 7. éjfélig, tehát tegnap éjjelig, jelezte az elosztóhálózati társaság felé háztartási napelem telepítési igényét, és 2025. végéig befejezi a beruházását, a telepítéstől számított tíz éven át az éves szaldó elszámolási rendszerben maradhat – mondta Lantos Csaba energiaügyi miniszter a tárca Facebook-oldalára pénteken kora délután felkerülő videóban.
„Megerősíthetem, hogy van mód az éves elszámolás fenntartására minden már meglévő beruházás esetében, sőt azoknál is, akik igényüket mostanáig benyújtották, de a fejlesztést még nem valósították meg.”
Korábban azt lehetett tudni, hogy a kormány terve szerint január 1-jétől nemcsak az újonnan telepített lakossági napelemeknél szűnne meg az éves szaldóelszámolás lehetősége, hanem a régebbi rendszereket is áttennék havi elszámolásba. A havi elszámolás sokkal kedvezőtlenebb a fogyasztóknak, így komoly felzúdulást keltett a bejelentés.
A nyilvánosságra hozott döntés értelmében a kedvezőbb éves elszámolást alkalmazzák a már üzemelők mellett azokra a háztartási kiserőművekre is, amelyek működtetői az idei év szeptember 7-ig jelezték fejlesztési igényüket. Az utóbbiak esetében 2026. január 1-ig adnak majd a hivatali rendeletmódosítások a beruházások befejezésére időt. Így a már előkészületben lévő fejlesztések is az éves szaldóban maradhatnak tíz éven át, ha a kivitelezésük legkésőbb 2025 végéig lezárul.
Frissítés
A szeptember 8-i bejelentést követően néhány további nyitott kérdés tisztázása okán szeptember 18-án ismét asztalhoz ültek az Energiaügyi Minisztérium, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetséggel és a MANAP Iparági Egyesület képviselői – ezt összegzi a minisztérium Facebook-oldalán megjelent közlemény.
Steiner Attila államtitkár, Alföldy-Boruss Márk helyettes államtitkár (baloldalt középen) és Szolnoki Ádám (MANAP), Szilágyi László MNNSZ alelnök (jobboldalon) az Energiaügyi Minisztériumban tartott egyeztetésen 2023. szeptember 18-án.
Steiner Attila energetikaért és klímapolitikáért felelős államtitkár több részletkérdésben egyértelműsítette a kormányzati álláspontot. Szilágyi László, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség alelnöke és Szolnoki Ádám, a MANAP Iparági Egyesület elnöke felvetéseire határozottan rögzítette, hogy:
- Az éves szaldó elszámolás fenntartása minden háztartási méretű kiserőműre érvényes. Az általános határidők betartása esetén a családokon kívül a további üzemeltetők (köztük például vállalkozások, önkormányzatok és intézmények) napelemes rendszerei is a kedvezőbb elszámolásban maradhatnak.
- A folyamatban lévő lakossági napelemes pályázaton nyertes beruházások a kormányzati szándék szerint szintén éves elszámolásban működhetnek az üzembe helyezésüktől számított tíz éven át. Az Energiaügyi Minisztérium elkezdte újratárgyalni azt az uniós társfinanszírozású programban megszabott feltételt az Európai Bizottsággal, amely alapján az érintettek korábban elfogadták, hogy automatikusan átkerülnek a kötelezően bevezetendő bruttó elszámolásba.
- A bruttó elszámolás kapcsán közös nevezőként fogalmazódott meg, hogy az adminisztratív átvételi ár szintje mellett lényeges szempont az is, hogy a napelemes termelők piacra lépése lehetővé váljon.
Az újabb találkozóról Szilágyi László, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség alelnöke, a Media12 kiadóvezetője is beszámolót készített.
"A szakmai egyeztetésen első körben a múlthéten megjelent rendeletmódosítások kapcsán kértem az államtitkár urat, hogy értelmezze számomra, hogy eloszlassuk a felmerült kételyeket a rendszerhasználati díj (RHD) számítása kapcsán. Megerősítette a számomra is így értelemezett elszámolást, miszerint az éves szaldó elszámolásban a napelemes felhasználók a rendszerhasználati díjat csak a szaldó elszámolás különbözete után, kizárólag a többletfogyasztásra számítva fizetik meg. Rendszerhasználati díjat a termelő nem fizet az általa termelt energia után. Az államtitkár úr felhívta a figyelmemet, hogy a rendeletet az MEKH hozta, bár a szándékukban biztos, de kérte, hogy tőlük kérjek pontos értelmezést. Ezt egyébként a múlthéten megtettem, várom a pontos választ.
A következő kérdésem arra vonatkozott, hogy az éves szaldó a HMKE esetén a vállalkozásokra is érvényes, vagy csak a családokra és megerősítette, hogy a vállalkozásokra ugyanúgy érvényes.
Külön pontban tárgyaltunk azokról a 100%-os napelemes pályázatban részt vett felhasználókról, akiknek korábban a bruttó elszámolást kellett választaniuk kötelezően, hogy ők is maradhassanak éves szaldóban. Ez ügyben megtudtuk, hogy a minisztérium ezt a kérésünket is támogatja, sőt, kezdeményezte is ennek az engedélyeztetését.
A megbeszélésen újra javasoltam, hogy a meglévő HMKE esetén a 10 éves limitet se érvényesítsék vagy legyen egységesen mostantól számítva a 10 év. Az ajánlást megtettem újfent, de a minisztérium elsősorban az új elszámolási rendszert szeretné mindenki számára elfogadható módon szabályozni, hogy a bruttó elszámolás a 10 éves határidő lejárata után is vonzó befektetés legyen. Természetesen ezzel a részével egyetértettünk, hogy a bruttó elszámolásnak önmagában is elfogadhatónak kell lennie.
A hivatalos álláspont e kapcsán:
„A bruttó elszámolás kapcsán közös nevezőként fogalmazódott meg, hogy az adminisztratív átvételi ár szintje mellett lényeges szempont az is, hogy a napelemes termelők piacra lépése lehetővé váljon.”
Ez annyit tesz, hogy még nincs végleges döntés a január 1-től életbe lépő elszámolási rendszer kapcsán, de szövetségünk megtette a javaslatait és várjuk, hogy akár még e hó végéig ki lesz hirdetve a döntés. A javaslataink a következőek voltak:
- Az átvételi ár és a vételi ár aránya legyen sokkal kisebb!
- Elsősorban magasabb átvételi ár, akár piaci átlagárral kalkulálva.
- A megtermelt áramot a felhasználók értékesíthessék energiakereskedők felé magasabb áron!
- Az energiaközösségek létrehozását és működését támogassák törvényi akadályok elhárításával, szabályzással!
- A napelemes rendszerek áfa-tartalmát csökkentsék!
- Ha lesz napelemes támogatás, azt ne külső forrásra várva, hanem meglévő költségvetésből finanszírozzak, az adminisztratív hibákat küszöböljék ki és egyszerűsítsék. A kivitelezők kifizetését garantálják határidőben, hogy ne nekik kelljen hitelezni!
- A visszatáplálás feloldását minél előbb indítsák el és engedjék a napelemes rendszerek visszatáplálását a hálózatra!
- Ha lesz pályázati támogatási keret a napelemeken túl, akkor azt energiatakarékos beruházásokra, szigetelésre, hőszivattyúkra és az energetikai tervezésre is terjesszék ki."
Minden érintett egyetértett abban, ezt a mininisztérium közleménye is rögzíti, hogy a résztvevők a közeljövőben folytatják a hasznos megbeszéléseket.
forrás:villanylap.hu
- Nincsenek hozzászólások.